A kigyúrt Milkaboci bármikor ráléphet a kétfarkú kutya egyik farkára...
A svájci jegybank ma döntött: nem szigorított, de bármikor megteheti, ha érdekei úgy kívánják. Bölcsész vagyok, csak annyit tudok ebből, hogy ez nekünk nagy szívás lehet, és ha a kormány nem kap észbe gyorsan, akkor sokan, sokféleképpen mehetnek csődbe.
Hosszasan sorolhatnám, hogy miért hülyeség a múlt héten bejelentett 8 pont, amiről már írt itt az okosotthonon. Sőt, azzal az olvasóval is egyetértek, aki azt mondja, hogy ne mentsék meg a devizahiteleseket.
Most viszont egyre durvább felhők gyülekeznek és nem csak a devizahitelesek fölött, mert ahogy egyre jobban nőnek az árfolyamok (EUR, USD, CHF) úgy lesz szinte minden drágább...
De térjünk vissza a hitelekhez!
Az emlékezetes államcsőd-bejelentés előtt 191 Ft körül volt egy CHF ára, a javaslatcsomag bejelentésekor pedig 228. A különbség 37 Ft. Természetesen nem a teljes 37 Ft a kormány sara, ebből legfeljebb 10, de ettől még egy dolog nagyon világos lehet: a devizahitelesek fő problémája nem az előtörlesztés vagy az egyoldalú szerződésmódosítás, hanem az árfolyam. No és persze a kamat is, de kisebb mértékben.
Az én kb, 500 CHF-es havi törlesztésem esetén közel 20.000 Ft mínuszt jelent havonta. 2007-ben 65.000-ről kezdtem, aztán 2008-ban még jobb volt, hiszen még lejjebb ment a frank. Ja meg az akciós kamat. (A forinthiteles szomszédom akkor azért szívott, mert a házról hiányzott még egy engedély, ami miatt nem kapta a kamattámogatást, vagyis ő akkor fizetett 120-at.) A mostani kamat és árfolyamszintnek köszönhetően 110.000 Ft körül van a havi törlesztő, ami ugye jól láthatóan nagy szívás.
Ne mentsetek meg!
Ettől függően is azt gondolom, hogy ne mentsen meg az állam. A kormány dolga az lenne, hogy minél hamarabb felpörögjön a gazdaság, hogy a Forint megerősödjön, hiszen ezzel a lendülettel elmúlnának a hitelesek parái is. Szóval hajrá. Kezdek izgulni, mert ha nem történik rövid időn belül valami, akkor nagyon sokan be fognak dőlni, nem csak a magánszektorban...
Az árfolyamok változását itt lehet nyomon követni.